SURVIVAL WE LWOWIE

Uwaga! Strona przeznaczona dla ludzi, którzy nigdy nie byli za wschodnią granicą. Pozostałych proszę o ominięcie jej, lub przynajmniej nie śmianie się z poniższych rad :)

Przy transkrypcji ukraińskich wyrazów pogrubienie oznacza miejsce akcentu.

Zasady ruchu drogowego
We Lwowie nie obowiązują żadne. Nie należy zwracać żadnej uwagi na znaki drogowe i światła, gdyż nikt tego nie robi. Aby przeżyć należy przewidzieć, kiedy i z której strony zaatakują inni użytkownicy drogi.
W innych miastach jest trochę lepiej.

Komunikacja miejska
Opiera się na państwowych tramwajach i trolejbusach oraz prywatnych marszrutkach.
Trasy wszystkich środków transportu znajdują się tutaj.
W większości miast w tramwajach i trolejbusach bilety sprzedaje konduktorka, podchodząc po kolei do pasażerów. We Lwowie w 2008 roku wprowadzono kasowniki (dziurkujące). Bilety można kupić u kierowcy / motorniczego. Cena: 1,00 UAH (0,33 PLN) [2009].
W marszrutkach bilety sprzedaje kierowca lub (rzadziej) siedząca obok kierowcy babuszka. Cena: 1,75 UAH (0,60 PLN) [2009].
Kupując jeden bilet przy pomocy banknotu 2 UAH (lub drobnych) wystarczy podać pieniądze kierowcy. W każdym innym przypadku należy sprecyzować ilość, wymawiając odpowiedni liczebnik (odyn, dva, try, czotyry, pjat', szist', sim, visim, devjat', desiat'...).
Uwaga! W marszrutkach "bilety" są jedynie pojęciem teoretycznym. Nie otrzymuje się żadnego potwierdzenia opłacenia przejazdu.
W przypadku wsiadania tylnymi drzwiami lub nieposiadania w momencie wsiadania pieniędzy w ręku, należy przekazać je kierowcy przez współpasażerów, najlepiej szturchając ich i mówiąc "peredajte na (i tu odpowiedni liczebnik)".
Aby wysiąść, należy krzyknąć do kierowcy: "zupynit', bud' łaska". Uwaga! Marszrutki teoretycznie mają wyznaczone przystanki, w praktyce, zależnie od miejsca, pory dnia i humoru kierowcy reakcją na powyższy okrzyk może być bądź zatrzymanie się na najbliższym przystanku, bądź też zatrzymanie "w miejscu".
Jeżeli pojazd stoi w miejscu, gdzie nie ma przystanku, można próbować wysiąść, krzycząc "vidkryjte, bud' łaska". Najprawdopodobniej się uda, chyba że miejscem będzie prospekt Svobody, gdzie, z jakiegoś tajemniczego powodu, większość kierowców przestrzega zakazu otwierania drzwi poza przystankami.
Chcąc wysiąść tylnymi drzwiami, należy krzyknąć "vidkryjte zadni". Uwaga! Nowsze pojazdy posiadają przyciski "przystanek na żądanie" (czasem nawet jakoś opisane). Można próbować korzystać :)
Wsiadanie daleko od drzwi z dużym bagażem grozi niemożnością wydostania się na odpowiednim przystanku.
Aby przepchać się przez ludzi, by wysiąść (lub w ogóle w jakiejkolwiek innej sytuacji) należy wyrzec zaklęcie "dozvolte projty".
W nocy komunikacja miejska nie funkcjonuje.
Korzystając z taksówki, należy na początku zapytać o koszt kursu.

Język
Nie należy mówić po rosyjsku, bo, zależnie od siły nacjonalizmu u napotkanej osoby:

  • można zostać zwymyślanym,
  • można zostać zignorowanym,
  • jeżeli już będzie odpowiedź, to i tak będzie po ukraińsku.
    Nie należy mówić po angielsku, bo szanse natrafienia na kogoś znającego ten język w stopniu komunikatywnym są bliskie zeru.
    Wniosek: nie znając ukraińskiego, najlepiej mówić po polsku.

    Pieniądze
    Najlepiej wymienić walutę nie wcześniej, niż w Przemyślu. Kantory znajdują się tam tuż przy dworcu PKP, zarówno po północnej, jak i południowej stronie.
    We Lwowie najlepiej wymieniać na prospekcie Svobody. Na ogół obowiązuje zasada: im dalej od Opery, tym lepszy kurs.

    Przydatne linki

  • Suputnyk (kopia nieistniejącej już strony)
  • Rozmówki angielsko-ukraińskie
  • Lviv Online Facebook Facebook
  • Visit Lviv