POCIĄGI W POLSCE

informacje z lipca 2010

W Polsce pociągi pasażerskie obsługiwane są przez dwóch przewoźników, funkcjonujących na obszarze całego kraju:
Przewozy Regionalne (PR) (dawniej: PKP Przewozy Regionalne – PKP PR),
PKP InterCity (PKP IC).
Lokalnie (w województwach mazowieckim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim) funkcjonują także inni przewoźnicy i kategorie pociągów, pominięte w tym opracowaniu. Pominięto także niektóre kategorie pociągów, istniejące wyłącznie w połączeniach międzynarodowych do krajów UE.

Od 2008 roku kategoryzacja pociągów przeszła spore zmiany. Dawne pociągi pospieszne zostały przejęte przez PKP IC od PKP PR od 1 grudnia 2008 roku. W zamian 30 kwietnia 2009 roku PKP PR uruchomiło pociągi interREGIO. Później pociągi osobowe zostały przemianowane na REGIO. Utworzono także kategorię REGIOekspres. PKP PR usunęło też ze swojej nazwy człon "PKP". W okresie od 2 listopada 2009 roku do końca 2010 roku PKP IC zlikwidowało lub planuje zlikwidować kategorie: pospieszny (zamiana na TLK), ekspres (zamiana na TLK lub EIC), InterCity (zamiana na EIC).

Obecne rodzaje pociągów, w kolejności od najtańszej do najdroższej kategorii (orientacyjnie):
— przewoźnik: Przewozy Regionalne (PR):
    — REGIO,
    — interREGIO (IR),
    — REGIOekspres (RE),
— przewoźnik: PKP InterCity (PKP IC):
    — Tanie Linie Kolejowe (TLK),
    — ekspres (Ex),
    — Express InterCity (EIC).

W pociągach PKP IC wszystkie wagony, niezależnie od klasy, wyposażone są w przedziały. Standard przedziałów zależy od kategorii pociągu i klasy wagonu – od 8 miejsc siedzących do 2 leżących. W pociągach PR przeważnie znajdują się tylko wagony 2 klasy, bez przedziałów.

W pociągach PKP IC (oprócz TLK) wszystkie miejsca są numerowane i oprócz biletu należy wykupić miejscówkę. W nielicznych już ekspresach miejscówka kosztuje 3 PLN, w EIC – 12 PLN (w niektórych pociągach 3 PLN). W TLK miejsca są numerowane, ale nie ma obowiązku wykupu miejscówki (można ją wykupić na życzenie tylko w wagonach klasy 1). W pociągach PR miejsc numerowanych nie ma.

Ceny biletów: PKP IC (1), PKP IC (2), PKP IC – TLK, PKP IC – TLK – miejscówki, PR.

PKP IC wprowadziło promocyjne ceny biletów w pociągach TLK na trasie Wrocław – Kraków – Przemyśl, dzięki czemu cena jest podobna, jak w tańszych zwykle pociągach IR. Patrz: bilet fioletowy.

Pociągi PKP IC posiadają na ogół wagon restauracyjny (WARS). W pociągach PR wagonów WARS nie ma.

Zniżka studencka wynosi 37%. Nie mogą z niej skorzystać studenci uczelni zagranicznych. Dla grup od 10 osób istnieje możliwość zakupu biletu grupowego w cenie ok. 50% ceny biletu normalnego. Szczegóły: PKP IC i PR. W pociągach międzynarodowych można uzyskać zniżkę 30% w przypadku wyjazdu organizowanego przez uczelnię.

Zobacz też: Kategorie pociągów w Polsce.